گروه حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین

 

تاریخچه گروه

رشته حشره شناسی پزشکی علم بررسی گروه های خاص بندپایان با اهمیت قابل توجه پزشکی می باشد. در چند سال اخیر به رغم اجرای برنامه های مدون کنترل بیماری ها، تغییرات آب و هوایی، مداخلات محیط زیستی و تحولات سیاسی اجتماعی و اکولوژی ناپایدار انسانی در مناطق مختلف دنیا، بیماری های ناقل زاد همچون مالاریا، تب های ویروسی، تیفوس ها، آربوویروس ها، سالک و ... که توسط گونه های بخصوصی از بندپایان به انسان منتقل می شوند مهمترین بیماری هایی هستند که حجم قابل توجهی از خدمات بهداشتی و درمانی را به خود اختصاص داده اند. از آنجایی که این بیماری ها در کشور ما برای سالیان متمادی بومی بوده و از نظر بهداشت عمومی حائز اهمیت فراوانی می باشند، لذا به منظور مطالعه، بررسی و تحقیق همه جانبه آنها و ارائه راه کارهای کنترلی، تربیت دانشجو در مقاطع عالی رشته حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین کاملا ضروری است.

این گروه دارای 4 عضو هیئت علمی می باشد و در رشته حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین در مقاطع کارشناسی – کارشناسی ارشد – دکتری تخصصی دانشجوی تربیت می کند.

 

رشته

مقطع

بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها

کارشناسی

حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین

کارشناسی ارشد – دکتری تخصصی

 
اهداف

اهداف آموزشی:

-          با توجه به اینکه بیش از 60% از بیماری ها مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری به وسیله بندپایان مهم پزشکی منتقل می شود، لذا توجه به شناخت بیماری ها و پیشگیری و کنترل آنها از اولویت خاصی برخوردار است.

-          ارتقاء سلامت و بهداشت جامعه در مناطق مختلف، کسب کارایی، لیاقت و مهارت های علمی و عملی لازم در زمینه ی حشره شناسی پزشکی و مبارزه با بندپایان مهم پزشکی و مخازن بیماری ها.

-          تربیت دانش آموختگانی که بیماری های منتقله و معضلات ناشی از حشرات و دیگر بندپایان را شناسائی کرده و راه حل های مناسب برای رفع این مشکلات ارائه و در حسن اجرای آن نظارت نمایند.

-          تربیت دانشجویان در سطح تحصیلات تکمیلی به منظور تولیدات طبیعی از حشرات و کاربرد درمانی آنها در علوم پزشکی

-          تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی که قادر به تولید پروتئین های نوترکیب، آنتی میکروبیال پپتید های مستخرج از بندپایان به منظور کاربرد های درمانی

اهداف پژوهشی:

-          انجام تحقیقات در زمینه بیماری های ناقل-زاد در جامعه از قبیل مالاریا ، لیشمانیوز (سالک جلدی و احشایی)، تب های خونریزی دهنده، آلودگی به شپش و ساس و آنسفالیت ها و .... و همچنین طرح های مداخله ای برای ایجاد سلامت جامعه است.

-          انجام طرح های تحقیقاتی در خصوص کنترل جوندگان و حشرات موذی در اماکن صنعتی، مسکونی، بیمارستانی و تجاری

-          انجام امور تحقیقاتی در زمینه شناسایی مولکولی ناقلین و جداسازی عامل بیماری برای بیماری های ناقل زاد شایع در کشور و منطقه

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-8-27 16:51        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ