گروه ارگونومی

تاریخچه گروه

  واژه ارگونومی به معنی مطالعه و سنجش کار است و از دو کلمه لاتین Ergon به معنی کار work و Nomos به معنی قانون (Law) تشکیل شده است.    

 ارگونومي علمی است که به مطالعه انسان می پردازد و از اطلاعات بدست آمده جهت طراحی محیط کار، ابزار، تجهیزات، سامانه ها و هر آنچه که انسان در زندگی شغلی یا روزمره خود با آنها سروکار دارد استفاده می کند تا به تطابق بین ویژگی های انسانی و محصول مورد نظر دست یابد. هدف اصلی ارگونومی ایجاد تطابق و تناسب از طریق طراحی است. بدین ترتیب راحتی، ایمنی، سلامت و بهره وری انسان تامین شده و بازدهی تضمین می شود.

دانش آموختگان این رشته، آموخته های خود را در کلیه محیط های کاری (تولیدی، خدماتی و اداری) و محیط زندگی بکار خواهند گرفت.

گروه ارگونومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال حاضر دارای 5 عضو هیئت علمی می باشد و در رشته ارگونومی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشجوی تربیت می کند.


اهداف 

       اهداف آموزشی

         تربيت نيروي انساني متخصص و ماهر كه بتواند ريسك فاكتورهاي ارگونوميك و عوامل استرس زا را در محيط کار و زندگی انسان شناسايي كرده و راه­ حل هاي مناسب براي تطابق بهینه محيط، ابزار و شرح وظايف با ويژگي هاي انساني ارایه نماید و زمينه تامین، حفظ و ارتقاء سلامت نیروی کار و دستيابي به بهره­وري مطلوب را مهيا سازد.  

      اهداف پژوهشی

       ارائه طرح های پژوهشي بنيادي و كاربردي در زمينه­هاي گوناگون شامل ارگونومي سخت­افزار، ارگونومي محيطي، ارگونومي شناختي، ارگونومی کلان، ريسك فاكتورهاي اختلالات اسكلتي- عضلاني و همچنين طراحي ابزار، دستگاه ها و ايستگاه كار به منظور بهينه سازي و متناسب سازي ساختار سازمان، شرايط كار، محيط فيزيكي، ابزارها و تجهيزات با ويژگي هاي انسان در سطح استان و كشور و همچنين گسترش و توسعه دانش بشري در عرصه­هاي ياد شده.

 

 
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-9-26 15:52        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ