مرکز تحقیقات علوم بهداشتی

مرکز تحقیقات علوم بهداشتی با هدف پژوهش و تحقیق در حیطه های گوناگون علوم بهداشتی تأسیس گردیده است. نظر به اینکه دانشکده بهداشت مسئولیت پذیرش و تربیت دانشجو در مقاطع مختلف رشته های علوم بهداشتی را برعهده دارد، محل استقرار مرکز در این دانشکده بوده تا اساتید و دانشجویان رشته های مختلف بتوانند پروژه ها و طرح های تحقیقاتی خود را به طور مشترک با این مرکز به انجام برسانند. در راستای تحقق این هدف، تفاهم نامه همکاری های علمی بین مرکز تحقیقات و گروه های مختلف آموزشی دانشکده و حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه منعقد شده است. همچنین این مرکز با همکاری مرکز تحقیقات ایدز و مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت، " پژوهشکده سلامت" را تاسیس کرده است.

تاریخچه
مرکز تحقیقات علوم بهداشتی با هدف پژوهش و تحقیق در حیطه های گوناگون علوم بهداشتی تأسیس شده است. مقدمات تشکیل این مرکز در بهمن ماه 1386 پی ریزی شد. در تاریخ 29/4/1387 در جلسه کمیسیون معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأسیس آن موافقت گردید و در آبانماه 1388 شورای گسترش وزارت متبوع، موافقت اصولي خود را با تأسيس مركز اعلام نمود. برای اخذ موافقت قطعی، طی نامه ای از سوی رياست محترم دانشگاه در تاريخ 8/7/1389 مدارك و مستندات لازم به معاونت تحقيقات و فن آوری وزارت متبوع ارسال و پس از تصويب در آن معاونت، در بهار سال 1390 به شورای گسترش وزارت متبوع ارسال گرديد و شورای گسترش وزارت متبوع در جلسه مورخ 29/9/1390 با تاسیس مرکز موافقت قطعی نمود.
مرکز تحقیقات علوم بهداشتی با همکاری مرکز تحقیقات ایدز و مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت، "پژوهشکده سلامت" را تاسیس کرده و در تاریخ 10/6/1395 موفق به اخذ موافقت اصولی از شورای گسترش وزارت مطبوع گردید
. 

اولویت های پژوهشی

1.     شناسایی و ارزیابی ریسک فاکتورهای ارگونومیک و همچنین بررسی میزان شیوع اختلالات اسکلتی- عضلانی در کارگران صنایع استان در مقایسه با آمارهای ملی و بین المللی موجود در این زمینه.

2.     مطالعه مسمومیت ها و بیماری های شغلی شایع در صنایع استان و استان های جنوب کشور با هدف اولویت بندی مشکلات و پیشگیری از بروز عوارض شغلی.

3.     ارزیابی ریسک مخاطرات ایمنی و بهداشت شغلی در صنایع استان و استان های جنوب کشور و ارائه راه حل های فنی و مهندسی جهت کنترل آنها.

4.     ارزیابی آلودگی های زیست محیط (آب، هوا و خاک) در سطح استان و استان های جنوب کشور ارایه راه حل های فنی و مهندسی جهت کنترل آنها.

5.     شناسایی بندپایان مهم از دیدگاه پزشکی در سطح منطقه و ارائه راه حل های پیشگیرانه برای کنترل بیماری های منتقله به وسیله آنها.

6.     بهداشت بارداری.

7.     طراحی و کارآزمایی های مداخلات آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت جامعه نگر.

8.     نقش تغذیه در پیشگیری از بیماری های متابولیک و عصبی.

9.     مطالعه برهم کنش مواد مغذی و ژن.

10. بررسی اپیدمیولوژیک بیماری های واگیر و غیرواگیر (به ویژه بیماری های قلبی- عروقی و دیابت) و تصادفات در سطح منطقه.

اهداف

الف. اهداف پژوهشی

ارائه طرح‌ های بنیادی و کاربردی در زمینه‌ و رشته‌های گوناگون

انجام طرح پژوهشی محصول محور و فناورانه

ب. اهداف آموزشی

تربیت پژوهشگر و نیروی انسانی متخصص و ماهر در مقطع دکتری پژوهشی (PhD by research) در زمینه های گوناگون علوم بهداشتی

امکانات

نظر به تفاهم نامه های منعقده میان مرکز تحقیقات و گروه های آموزشی دانشکده بهداشت و دانشکده تغذیه، آزمایشگاه های میکروبیولوژی مواد غذایی، آنالیز دستگاهی، سم شناسی، عوامل فیزیکی و شیمیایی، ایمنی و ارگونومی، شیمی فاضلاب، میکروبیولوژی آب و فاضلاب، هیدرولیک، شیمی مواد غذایی و همچنین مرکز کامپیوتر و کتابخانه و سالن کنفرانس در اختیار پژوهشگرانی است که مایلند پروژه های خود را در این مرکز به انجام برسانند                                    .

 
1.jpg11111111.jpg
3333333333.jpg222222222.jpg
 5.jpg
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-9-14 16:05        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ